איך אפשר לעזור לך?

נציג ״עמל ומעבר״ ישמח לייעץ לך על האפשרויות העומדות בפניך...

תודה! ההודעה נשלחה בהצלחה.
אחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.
הייתה בעיה בשליחת הטופס.
נסה/י שוב או שלח/י את ההודעה ישירות לכתובת המייל.

למי מתאים בית אבות סיעודי?

ככל שהאוכלוסייה מזדקנת, יותר ויותר אנשים מתמודדים עם תפקוד הולך ויורד של הורה מבוגר. כשהתפקוד נעשה קשה, רבים בוחרים באפשרות של בית אבות סיעודי.

למי מתאים בית אבות סיעודי? ככל שהאוכלוסייה מזדקנת, יותר ויותר אנשים מתמודדים עם תפקוד הולך ויורד של הורה מבוגר. כשהתפקוד נעשה קשה, רבים בוחרים באפשרות של בית אבות סיעודי.

בית אבות סיעודי מספק טיפול סיעודי ועזרה בתפקוד היומיומי וטיפול רפואי מתמשך לאוכלוסייה המבוגרת. זהו מקום מגורים עבור אנשים בעלי קושי משמעותי בהתמודדות עם פעולות נדרשות בחיי היומיום, כגון ניוד, רחצה ואכילה. מטפלים ומטפלות סיעודיות, אחיות מיומנות וטיפול רפואי אמורים להיות זמינים בבתי אבות אלה 24 שעות ביממה.

ההחלטה להעביר את יקירך לבית אבות סיעודי יכולה להיות מלחיצה, לעיתים קרובות עקב תפישה מוטעית לגבי מקומות אלה. כדי לקבל החלטה שמתאימה לך וליקירך, חשוב ללמוד כל מה שאפשר על בתי אבות.

מהו בית אבות סיעודי?

בית אבות סיעודי מספק שירותי סיעוד לאוכלוסייה המבוגרת, הכוללים כניסה ויציאה מהמיטה ומתן סיוע בהאכלה, רחצה, הלבשה ועוד. עם זאת, בתי אבות סיעודיים נבדלים מבתי דיור מוגן, בכך שהם מספקים גם רמה גבוהה של טיפול רפואי, בדרך כלל 24 שעות ביממה.

רופא מורשה מפקח על הטיפולים של כל מטופל, ואחיות נמצאות כמעט תמיד בשטח. אנשי מקצוע רפואיים אחרים, כגון מרפאים בעיסוק או פיזיותרפיסטים, זמינים אף הם ומאפשרים טיפולים רפואיים ובריאותיים שלא זמינים במקומות אחרים.

התווית "בית אבות סיעודי" היא בעלת קונוטציות שליליות עבור אנשים רבים. עם זאת, בתי אבות מספקים מרכיב חשוב של אפשרויות דיור מוגנות. חשוב להפריד בין מיתוסים על בתי אבות לבין העובדות.

מתי כדאי לשקול בית אבות סיעודי?

1. האם החלופה האפשרית טובה יותר? אם הקשיש מעוניין ומסוגל פיזית להישאר בבית, מומלץ לפנות להערכה רשמית על ידי רופא משפחה. עליך לבחון את צרכיו ולראות אם אפשרויות דיור אחרות תהיינה יעילות יותר.
2. האם הקשיש בטוח במצבי דיור אחרים? יש לבחון האם הסיכון לנפילות עלול להיות גדול, או שטיפול ביתי יספק את צרכיו הרפואיים של הקשיש. אם הוא צריך פיקוח 24 שעות ביממה או נמצא בסכנה לשוטטות או שישכח תנור חם למשל, בית אבות סיעודי יכול להיות האפשרות הטובה ביותר. אם הטיפול מסתכם בניידות ובעזרה להתרחץ, דיור מוגן יכול להתאים יותר.
3. האם מטפל מסוגל לענות על צורכי הקשיש? לא תמיד המטפלים זמינים לקשישים, ואין מצב שאדם אחד יהיה ער ופעיל 24 שעות ביממה. לפעמים בני משפחה אחרים יכולים לעזור למלא את הפער. אולם, ייתכן שיגיע הרגע שבו הצרכים הרפואיים יהפכו לדחופים מדי ושירותי הטיפול הביתי לא יוכלו להתמודד איתם, או שיהיו יקרים מדי.
4. האם בית אבות סיעודי הוא פתרון זמני או קבוע? מטפל ביתי או השגחה של בני המשפחה עשוי להיות יעיל וטוב למצב סיעוד זמני לטווח קצר, אך אם הטיפול אמור להיות קבוע, הוא עשוי להיות יקר מדי ולא מספיק. במצב זה, בית אבות סיעודי הוא פתרון עדיף.

מיתוסים על בתי אבות סיעודיים

כיום יש מגוון אפשרויות המאפשרות לעזור לאנשים מבוגרים להישאר בבית, החל מעזרה בקניות, בישול וכביסה של מטפלים וכלה בביקורי בית של שירותי בריאות. אם אפשרויות הטיפול בבית כבר לא אפשרית, אפשרויות אחרות, כגון דיור מוגן, עשויות להיות פתרון יעיל. אם הצורך העיקרי הוא טיפול משמורת וטיפול רפואי מיומן - בית אבות סיעודי מסתמן כפתרון עדיף.

בעבר המשפחה הייתה מחויבת לדאוג לזקן בביתו. כיום, עם משפחות קטנות יותר המתגוררות רחוק יותר ועקב אילוצי עבודה והתגברות המחלות הכרונית, זה פשוט לא אפשרי. אם אתה לא יכול לספק את הטיפול הנחוץ, זו החלטה אחראית למצוא מקום שבו הצרכים של בן המשפחה שלך יטופלו.

בניגוד לסטיגמות, בתי אבות סיעודיים אינם מספקים טיפול לקוי. לפחות רובם לא. יש בהם אמצעי הגנה והם מפוקחים על ידי משרדי הבריאות והרווחה. הקשישים ובני משפחתם מדווחים על בעיות הנוצרות והן מטופלות לרוב תוך זמן קצר.

הסדרי מגורים בבית אבות

הסדר המגורים משתנה מבית אבות אחד לשני. כך, חלק מהחדרים עשויים להיות פרטיים ואחרים משותפים. ישנם מקומות עם אמבטיה ושירותים בכל חדר, ויש כאלה משותפים במסדרון. ארוחות מסוימות עשויות להיות מוגשות בחדר, בעוד שאחרות עשויים להינתן בחדר אוכל מרכזי.

לא בטוחים? עדיין מתלבטים? צרו קשר ונשמח לייעץ לכם.