איך אפשר לעזור לך?

נציג ״עמל ומעבר״ ישמח לייעץ לך על האפשרויות העומדות בפניך...

תודה! ההודעה נשלחה בהצלחה.
אחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.
הייתה בעיה בשליחת הטופס.
נסה/י שוב או שלח/י את ההודעה ישירות לכתובת המייל.

מטפלת סיעודית לקשישים

כיצד נבחר מטפלות סיעודיות לקשישים? במאמר הבא ריכזנו עבורכם את כל הכללים החשובים בהחלטה זו

טיפול בקשישים - איך לבחור מטפלת סיעודית?

אצל משפחות רבות מגיע הרגע בו נזקקים לבחור מטפל סיעודי כגון עובד זר לסיעוד או מטפלת סיעודית לקשישים שתסייע לקשיש בשגרת חייו. רגע זה עשוי להיות מלווה לעיתים בלא מעט מתח וחרדה לכל הצדדים, בעיקר בשל העובדה שמדובר בשינוי מרחיק לכת באורח החיים.

הסיוע שיתקבל כולל הכנסת מטפל סיעודי לתוך חייו של הקשיש שילווה אותו במשך חלק ניכר מהיום. לפיכך חיוני לבצע בחירה קפדנית שתעזור לכל הצדדים לצלוח את השינוי בצורה הטובה והנעימה ביותר. בסופו של דבר, נוכחותם של מטפלים לקשישים יכולה להקל מאוד על חייהם ולספק שקט נפשי למשפחה.

מטפלים בקשישים - הכלל הראשון

טיפול בקשישים שונה מטיפול אצל אוכלוסייה צעירה יותר. ההבדל הגדול טמון בבעיות הבריאות הרבות מהן סובלים הקשישים. מחלות שהיו פשוטות קודם יכולות לקבל סיבוכים שונים, וישנו ברוב המקרים ריבוי של מתן תרופות. בעיות כרוניות שונות נוטות להופיע, לרבות פגיעה בשמיעה ובראייה.

כל המצבים האלו מצריכים התייחסות, ידע וניסיון. כדי לנסות להעניק לקשיש את איכות החיים הגבוהה ביותר, הכלל הראשון הוא להעסיק עובדים זרים סיעוד מחברות בעלות ניסיון בבחירת והעסקת עובדים זרים לסיעוד. במאגרי החברות המעסיקות עובדים זרים לסיעוד יש מגוון רחב של מטפלים סיעודיים, אשר מתאימים לצרכים האישיים של כל קשיש. בצורה כזו כל קשיש יוכל ליהנות ממטפל, אשר מתמחה בצרכים הייחודיים שלו.

התאמה של מטפלות סיעודיות לקשישים

ההעדפה הגורפת בבחירת מטפלת סיעודית לקשיש היא לבחירת עובדים זרים לסיעוד מחברת סיעוד. עובדה זו קשורה גם לעלויות, אך גם לכך שיש פניות רבה יותר למגורים בבית הקשיש בעת הצורך, וזמן רב יותר שיוכל להיות מוקצה לטיפול. בגלל שהמטפל והקשיש יבלו זמן רב ביחד ישנה חשיבות רבה לבחירת עובד אשר יתאים למטופל. התאמה זו באה לידי ביטוי במספר תחומים:

שפה חשוב שהמטפל/ת הסיעודי/ת יוכל לתקשר ולהבין ברמה מספקת את הקשיש.
מין במקרים רבים יכולה להיות העדפה מסוימת לקשיש בנוגע לבחירת מטפל או מטפלת, כאשר הנטייה לרוב היא לבחור מטפל מאותו מין של המטופל.
הכשרה כפי שצוין קודם לכן, חשוב שהמטפל יוכל לענות על הצרכים של טיפול בקשיש. כלומר אם יש למשל צורך במתן זריקות או כל סוג של טיפול רפואי צריך להעסיק מטפל בעל הכשרה מתאימה. צורך זה אינו חייב להיות בהכרח רפואי ויכול להיות קשור לבחירת מטפל לקשיש שיוכל לסייע לו להמשיך באורח חייו בצורה אופטימלית כמו למשל ללוות אותו לטיולים, לערוך קניות ולבצע כל פעילות שחשובה לצרכים המסוימים של הקשיש.


דרך המלך

כשניגשים לחברת סיעוד כדאי לערוך רשימה של צרכים, אשר כוללת מידע רפואי יחד עם מידע אישי על אורח החיים. בנוסף, מומלץ לשתף את הקשיש בהחלטה ככל הניתן כדי לעזור לו לייצר התאמה מרבית עם המטפל. לאחר מכן כדאי להתעמק ולבצע בחירה קפדנית וחכמה של מטפל לקשיש.

בבואנו לבחור מטפל לקשיש חשוב לשקלל גם את הרושם הראשוני שהשאיר המטפל וזאת יחד עם יצירת מספר מפגשים בין הקשיש למטפל על מנת לבחון את מידת הכימיה ביניהם. ההמלצה על פי רוב היא גם ללכת על האמצע בכל הנוגע לגיל ולניסיון של המטפל, משום שמטפלים צעירים הם לרוב חסרי ניסיון, בעוד שאצל המבוגרים יותר עשויה להופיע מידה מסוימת של שחיקה, ולכן הבחירה המוצלחת ביותר בדרך כלל תהייה סוג של אמצע. חשוב במיוחד גם לבצע את התהליך מתוך דיאלוג עם הקשיש, המטפל וחברת הסיעוד על מנת שתקופת השינוי תעבור בצורה קלה ונעימה ככל הניתן לכל הצדדים.