איך אפשר לעזור לך?

נציג ״עמל ומעבר״ ישמח לייעץ לך על האפשרויות העומדות בפניך...

תודה! ההודעה נשלחה בהצלחה.
אחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.
הייתה בעיה בשליחת הטופס.
נסה/י שוב או שלח/י את ההודעה ישירות לכתובת המייל.

נפילות נפוצות אצל קשישים

נפילות הן בעיה שכיחה אצל קשישים, שתוצאותיה עלולות להיות קשות. מדובר במצב שאדם נופל באופן בלתי רצוני ממצב עמידה או ישיבה לקרקע או לרצפה, מבלי שאיבד את הכרתו. סכנת הנפילה עולה עם הגיל.


הגורמים לנפילות מרובים והם כוללים מספר קטגוריות
• גורמים פנימיים - לדוגמא: שווי משקל לא יציב, תת לחץ דם במעבר לעמידה, חולשה, מחלה כרונית, בעיות בפרקים הפרעות בראיה או דיכאון הפרעות קוגניטיביות.
• גורמים חיצוניים כגון תרופות שונות או מרובות.
• גורמים סביבתיים - תאורה ירודה, חוסר ציוד בטיחותי, שטיחים שאינם מונחים כראוי, רהיטים פגומים, מכשולים בבית ובסביבתו. הנפילות מהוות גם גורם או סימן למחלה או למחלות חריפות בקשישים, ולעיתים הם הסימן המבשר להם.רוב הנפילות קורות בבית בעיקר תוך פעילות יום יומית.

נפילות הן גורם סיכון משמעותי בקשישים לאשפוז ולתמותה בעיקר בשל שברים שונים בשלד ובעצמות הארוכות ובמיוחד שברים בצוואר הירך. כמו כן נפילות גורמות לחבלות ולבעיות אחרות כגון דימומים בקרומי המוח, דימומים תת עוריים, ונקעים הגורמים להגבלות בפעילות היום יומית ולריתוק לבית.

הנפילה היא אירוע מפחיד מי שנפל פעם או יותר חושש מנפילות נוספות ולכן הוא נמנע מפעילויות רבות בהן עסק קודם לכן. לכן לעיתים הנפילות מפריעות לעצמאות התפקודית וגורמים להתדרדרות בפעילויות היום יום. התדרדרות כזאת יכולה להיות "מדרון חלקלק", לריתוק הקשיש לביתו ואף למיטתו , ולהפוך עצמאי לסיעודי.
כיצד מאבחנים ?כל קשיש, בעיקר מעל גיל שבעים חייב להישאל על ידי רופא, אחות או קרובים וידידים על האפשרות שהוא נפל לאחרונה או נוטה ליפול. כאשר יש חשד לנפילות חוזרות יש לנסות ולאתר את גורמי הסיכון לנפילות, שחלקם ניתנים למניעה או לתיקון. הרופא חייב לבדוק באם יש סיבות פנימיות לנפילות כגון בעיות בשווי משקל, בעיות בישיבה או בהליכה מחלות פרקים או בעיות אורתופדיות, הפרעות בראיה, מחלות חדשות או כרוניות , תת לחץ דם שבעמידה, דיכאון או דמנציה. עליו לברר היטב אילו תרופות נוטל החולה. לעיתים תרופות לשינה, (בעיקר בנזודיאזפינים). נוגדי דיכאון, תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, תרופות לטיפול בסוכרת ואחרות יכולות להיות גורם או גורם, תורם לנפילות. כן יש לבדוק באם הקשיש הנופל משתמש באלכוהול.

שינוי או צמצום בשימוש בתרופות יכול לעיתים לחולל נפלאות. יש לבדוק האם יש גורמים סביבתיים הניתנים לתיקון בעיקר איכות ומיקום התאורה בבית, רצפה ישרה, שטיחים לא חלקים ומכשולים אחרים.
בבדיקה הגופנית והנוירולוגית ניתן למצוא גורמים נוספים לנפילות שחלקן ניתנים לתיקון או למניעה.
לעיתים קרובות יש יותר מגורם אחד לנפילות ויש לבדוק בזהירות מהם הגורמים הסבירים ביותר לכך.

כמו ברוב המצבים ברפואה- המניעה חשובה וקלה הרבה יותר מהטיפול ולכן יש לרופאים ולכל מי שמטפלת בקשישים תפקיד חשוב בהפניית תשומת הלב לאפשרות של נפילות, בחיזוק הביטחון העצמי של מי שנוטה ליפול או שכבר נפל. בכדי להימנע מהתדרדרות שיכולה לפגוע בתפקודו של הקשיש ולהפוך אותו מעצמאי לתלוי או חלילה לחולה סיעודי.

רשת עמל ומעבר מספקת את כל השירותים הסיעודיים למטופלים סיעודיים בישראל.

הקבוצה מעסיקה מטפלים סיעודיים מקומיים, רופאים ומגוון מטפלים פרא - רפואיים וכן מנהלת מרכזים גריאטריים ורשת של בתי אבות סיעודיים. עמל ומעבר משתפת פעולה עם חברת מייג′ור 22 המתמחה באיתור, הכשרה והסדרת העסקה של עובדים זרים לסיעוד.

נפילות הן בעיה שכיחה אצל קשישים, שתוצאותיה עלולות להיות קשות.

מאת : פרופ′ יוחנן שטסמן, מנהל רפואי עמל ומעבר.