איך אפשר לעזור לך?

נציג ״עמל ומעבר״ ישמח לייעץ לך על האפשרויות העומדות בפניך...

תודה! ההודעה נשלחה בהצלחה.
אחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.
הייתה בעיה בשליחת הטופס.
נסה/י שוב או שלח/י את ההודעה ישירות לכתובת המייל.

אודות בדידות הקשישים

ד"ר שי חן גל - פסיכולוג - באולפן YNET אודות בדידות הקשישים

מנחה: עכשיו אנחנו רוצים לגעת בנושא שהייתי אומר, אפילו שובר את הלב.

ד"ר שי חן גל, כל הקשישים שנשארים לבד לא יכולים לפגוש את המשפחה, את הילדים, את הנכדים ומה לעשות ששיחות הוידיאו לא תמיד מספיקות. מה עושים?

ד"ר שי חן גל: אני חושב שזה נושא סופר חשוב. יצא לפני כמה שנים בארצות הברית מחקר ב"ארוורד" שהראה שבדידות אצל קשישים משולה לנזק בריאותי של 14 סיגריות ביום, ואנחנו יודעים שיש הרבה מאוד קשישים ששומרים על ההנחיות ונשארים בבית. 

יש קשישים שמטפלות מעניקות להם שירותי טיפול בקשישים בביתם כי זה מפעל חיוני, שזה גם סופר חשוב, כי זה הקשר היחיד שלהם, קשר אמפטי וטיפול ויש משהו שנמצא שם. ובאמת יש מטפלים ומטפלות לקשישים שעושים את זה בשליחות מאוד גדולה וזה מאוד חשוב. במקרים אחרים, בהם אין מטפל, חשוב שבני המשפחה יהיו בקשר עם הקשיש, חשוב שקודם כל ירגיעו אותו ויגידו: "זה זמני". התקשרו אלי אנשים ואמרו: "מה, יותר אני לא אוכל לראות את הנכדים שלי? יותר אני לא אוכל לחבק את הנכדה שלי?"  ובאמת כואב הלב. אז להגיד: "לא. זה משהו זמני, זה כמה שבועות, זה יעבור. כאילו נסענו לחו"ל כל המשפחה וניפגש עוד חודש".

מנחה: זאת אומרת, גם לקשישים מאוד מאוד חשוב לשדר אופטימיות. 

ד"ר שי חן גל: חייבים. גם אופטימיות. וגם כמו לילדים בעצם, לנסות, למרות שאנחנו לא יודעים, לתת כן איזו שהיא מסגרת של זמן. "בוא נחכה עד פסח, נעבור את פסח, אנחנו מקווים שהמצב בעזרת השם ישתפר" וכן לתת להם איזו שהיא מסגרת. כי הקשיש כמו הילד אומרים "רגע. עד מתי זה ימשך עד אינסוף? יותר אני לא אחבק את הנכדים והילדים שלי?" והבדידות הזאת של הקשישים, יש לה נזק בריאותי ויש מחקרים שמראים שזה מאוד מאוד משמעותי.

מנחה: אנחנו גם יודעים על תסמונת שנקראת "טקייסו" שזאת תסמונת שיכולה ממש לגרום לנזק לשריר הלב, אפילו למצב שהוא דומה להתקף לב. אנחנו מנסים להימנע מלהגיע למצב הזה, אבל תאכלס,מה אתה מציע לילדים, לנכדים, לעשות בתקופה הזאת, איך לשמור איתם על קשר?

ד"ר שי חן גל: בכל האמצעים הדיגיטליים למיניהם, טלפון, אם אפשר לעשות שיחות וידיאו, בכל האמצעים למיניהם, זה מאוד מאוד חשוב. אנחנו יודעים שלחלק מהקשישים זה כן מהווה סוג של תחליף מסוים ובכלל זה שהקשיש מרגיש שמישהו מתקשר אליו כל שלוש, ארבע שעות, אפשר לעשות חלוקה בין כל בני המשפחה, כל פעם משהו אחר מתקשר, זה נותן לקשיש תחושה שהוא לא לבד, שיש שם משהו. והנושא הזה שיש שם משהו שרואה אותך, שחושב עליך ודואג לך, זה חשוב לכולנו ובטח זה חשוב בתקופה הזאת של החיים ושל המציאות הזאת והייתי אומר אפילו קריטי לבריאות של הקשיש.

מנחה: אפילו ראינו תמונות ברשתות החברתיות תמונות של נכדים וילדים שמגיעים לבית של הסבא והסבתא והאמא והאבא מלמטה. בלית ברירה. זה גם משהו, זה עדיף מכלום...

ד"ר שי חן גל: נכון, כל מה שאפשר, דרכים יצירתיות, חשוב להקפיד על ההנחיות של משרד הבריאות, לא להפר אותם, לא להיכנע ללחץ הרגשי, ואפילו לרצון שלנו להיות בקשר כן פיזי, לשמור שלא יהיה קשר פיזי, אבל כן, כל דרך אחרת לקשר סופר חשובה, סופר קריטית בימים האלה ואתה תראה כמה השאלה הזאתי תעלה לפני ערב פסח, כשהמצוקות והצורך להיפגש עם המשפחה עולים מן הסתם.