איך אפשר לעזור לך?

נציג ״עמל ומעבר״ ישמח לייעץ לך על האפשרויות העומדות בפניך...

תודה! ההודעה נשלחה בהצלחה.
אחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.
הייתה בעיה בשליחת הטופס.
נסה/י שוב או שלח/י את ההודעה ישירות לכתובת המייל.

שיפור יכולות קוגניטיביות בגיל השלישי

משחר האנושות ותהליכי התפתחות האדם, הגוף האנושי, עובר תהליך בלות בשני מישורים במקביל. המישור הפיזי, והמישור הקוגניטיבי.

שני מישורים אלו, מושפעים ומשפיעים אחד על השני בו זמנית. ביניהם קיים קשר ישיר לתפקוד התקין של האדם. תהליך הבלות הפיזי והקוגניטיבי מתגבר בסביבות הגיל השלישי.

בכתבה זו נתמקד במישור הקוגניטיבי בגיל השלישי.

בשל תהליך הבלות הקוגניטיבי, עלולות להופיע תופעות של ירידה בזיכרון, ירידה ביכולת עיבוד מידע ושימוש בו, הפרעות קשב וריכוז וירידה ביכולת הלמידה של דברים חדשים. מצבים אלו אינם מעידים על בעיה אלא אם כן נפגע התפקוד היומיומי של האדם. רופא משפחה יפנה את המטופל לפסיכוגריאטר לאבחן באם יש התחלת תהליך של דמנציה או ירידה לא משמעותית קוגניטיבית, שניתן להתגבר עליה תרופתית והתנהגותית.

דרך הרפואה המודרנית היום אנו יודעים שקיים חידוש של תאים במוח ושאפשר לשפר את תפקוד המוח כולל את הזיכרון. המוח האנושי מראה גמישות התנהגותית והוא מדריך כל תא חדש מתאי המוח , כיצד לתקשר עם תאים אחרים. המפתח לזה הוא שיפור איכות החיים שלנו. לא מדובר על שינוי דרסטי אלא על שינויים קטנים שיכולים לעשות את ההבדל.

היכולות הקוגניטיביות של האדם מושפעות מעיסוקו בחיים, רמת ההשכלה שלו, ומצבו הבריאותי. גם לפעילות שהאדם מבצע בהווה יש משמעות רבה. אדם שפעיל יותר במהלך היום יהיה בעל יתרון על אדם שנח מרבית היום.

אם כך, כיצד ניתן לשפר את היכולת הקוגניטיבית ולמנוע הידרדרות:

 1. שמירה על קשרים חברתיים והתנדבות למען הזולת.
 2. הקפדה על תזונה מתאימה, בהתאם למצבו הבריאותי של האדם.
 3. התמדה בפעילות גופנית המותאמת למצבו הפיזי של האדם. בכל פעילות גופנית יש לכלול 20 דקות של אימון לשיפור סיבולת לב ריאה, ותרגול של תנועות מגוונות המפעילות את שני צידי הגוף.
 4. נטילת תרופות לפי הוראות רופא מטפל בלבד ולהקפיד על סדר בארון התרופות.
 5. הקפדה על שינה טובה.
 6. אימון המוח ולמידת דברים חדשים. למשל, לדבר על ספר שקראנו, לפתור תשבצים, תשחצים, להיות אקטיביים בלמידה, ללמוד שפה חדשה.


עד כאן דובר על אנשים החיים בקהילה. ומצליחים לקיים אורח חיים נורמלי ותקין.

קיימת אוכלוסייה אחרת בגיל השלישי אשר סובלת מירידה תפקודית, ירידה קוגניטיבית וירידה במצב הפיזי. אוכלוסייה זו עוברת להתגורר בבתי אבות תומכים לקבלת טיפול סיעודי, רפואי, וטיפולים פארארפואיים.  

בעמל בשרון מתגוררים כ-400 דיירים סיעודיים, אשר עבורם זהו ביתם. במרכז גריאטרי זה מקבל הדייר מגוון רחב של שירותים וטיפולים פארארפואיים כגון: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, שירות תזונה שירות סוציאלי ועוד. מצב של דמנציה, לא ניתן כיום לרפא, מבחינה רפואית.


אחד התחומים הטיפוליים בהם מתמקד שירות הריפוי בעיסוק בעמל בשרון הוא שימור יכולות קוגניטיביות של המטופל. על מנת להגיע למקסימום שימור יכולות קוגניטיביות ומניעת הידרדרות, המרפאים בעיסוק בונים תוכנית טיפול מותאמת אישית עם ההדגשים הבאים:

השתלבות בפעילות תעסוקתית מגוונת ככל הניתן בקבוצה לדוגמא: קבוצת נושא, קבוצת בישול ואפייה, קבוצת שירה, קבוצת איכות חיים, קבוצת טריוויה, קבוצת הפעלה בתנועה.

 1. השתלבות בעבודה פרטנית קוגניטיבית כגון: פתירת תרגילי חשבון, פתירת תשבצים, תשחצים, יצירה,
 2. השתלבות בתחום המולטימדיה המתבטא בהתנסות בגלישה באינטרנט, שימוש בטאבלט, ומשחקי מחשב.
 3. הדרכת מדריכות התעסוקה להתאים פעילות לפי תחומים שבהם עסק הדייר בעבר, והיו קרובים לליבו כדי שהדייר יהנה, יחוש משמעות בעשייה שלו, וסיפוק אישי.
 4. להיות מעורב בפעילויות הדורשות אינטראקציות חברתיות.
 5. בעמל בשרון הוקם חדר מוזיקה לרווחת הדיירים. המרפאים בעיסוק ממליצים להגיע לחדר לשמוע מוזיקה בשפת הדייר או לחילופין להשתתף בקבוצת מוזיקת אוזניות בהתאמה אישית.
 6. לנסות להיות עצמאי בתפקודי היום יום, כמה שניתן, כמו להניע את כסא הגלגלים לבד, לשטוף פנים, לאכול באופן עצמאי וכו.
 7. להיות מעורב ולהשתתף בכל תחום שבית האבות מציע לדוגמא, אירועים מוסדיים, פיזיותרפיה, טיפולים אלטרנטיביים ועוד.
 8. לסיכום: כמרפאה בעיסוק בעמל בשרון, ומניסיוני המקצועי, אני ממליצה על מציאת איזון בכל תחומי החיים: עבודה, פנאי לימודים, משפחה, שינה. ויחד עם זאת לרצות להתפתח ללמוד ולהעמיק בכל תחום המעניין את האדם באשר הוא, לשימור איכות חיים, יכולות קוגניטיביות ורווחה אישית.


מאת: מנהלת שירות ריפוי בעיסוק בעמל בשרון, מרפאה בעיסוק, ינקוביץ ליטל