איך אפשר לעזור לך?

נציג ״עמל ומעבר״ ישמח לייעץ לך על האפשרויות העומדות בפניך...

תודה! ההודעה נשלחה בהצלחה.
אחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.
הייתה בעיה בשליחת הטופס.
נסה/י שוב או שלח/י את ההודעה ישירות לכתובת המייל.

מהי קצבת זקנה?

אנשים רבים, כאשר הם מתקרבים לגיל הפרישה, תוהים מה היא קצבת זקנה? במאמר זה נסביר את המושג, מהי מטרתה של קצבת הזקנה ומי זכאי לקבל אותה.

מה היא קצבת זקנה?,חוקים וזכויות , אנשים רבים, כאשר הם מתקרבים לגיל הפרישה, תוהם מה היא קצבת זקנה? במאמר זה נסביר את המושג, מהי מטרתה של קצבת הזקנה ומי זכאי לקבל אותה
קצת על הפרישה לפנסיה גיל הפרישה לפנסיה הממוצע הוא 65. כמובן, יש שיפרשו בגיל מוקדם יותר מסיבות שונות ויש שימשיכו לעבוד עוד שנה או שנתיים לאחר גיל הפרישה שלהם. כמו כן, ישנם הבדלים בין גיל הפרישה של נשים לבין זה של גברים. גיל הפרישה של גברים הוא 67 ושל נשים נע בין 62 לבין 64, בהתאם לזמן הפרישה. כלומר, אישה שכיום היא בת 62, תזכה לפרוש כבר השנה. לעומת זאת, החל משנת 2017 גיל הפרישה יהיה 64 בהתאם לחוק.
חשוב לדעת, שעקב העלייה המשמעותית בתוחלת החיים, ישנם שינויים בחוק ולכן לא ניתן לקבוע בוודאות את גיל הפרישה של כל אדם. אדם המעוניין לברר את גיל הפרישה האישי שלו, יכול לעשות זאת דרך המוסד לביטוח לאומי.

מטרת קצבת הזקנה?

לפני שנדבר על קצבת זקנה, חשוב להבין את המטרה שלה. כיום, לאחר שינויים בחוק, מקום עבודתו של כל אדם שכיר מפריש סכום כסף מסוים בשביל גיל הפרישה. יחד עם זאת, עד לפני שנים ספורות חוק זה לא היה נהוג וכך נוצר מצב, שבו אנשים הגיעו לגיל הפרישה ללא הכנסות. עובדה זו גרמה למצוקות כלכליות אצל אנשים רבים ולכן הם נתמכו על ידי קצבת הזקנה מהביטוח הלאומי. גם רבים מהפורשים כיום נמצאים באותו המצב וכך גם יהיה בעשורים הקרובים ולכן הנושא עודנו רלוונטי.

מה היא קצבת זקנה?

קצבת הזקנה היא קצבה, הניתנת על ידי המדינה לאנשים שהגיעו לגיל הפרישה ושעומדים בדרישות של החוק. הדרישה העיקרית לקבלת קצבת זקנה היא הגשת טופס ייעודי למוסד לביטוח לאומי . את הטופס יש להגיש בסמוך למועד הפרישה על מנת שאפשר יהיה לקבל את הסכום המיועד לאותו אדם.

אופן קבלת הכסף?

כאשר אנו שואלים מה היא קצבת זקנה ?חשוב להבין, שמדובר בקצבה חודשית ולא בסכום כסף חד פעמי. כמו כן, הסכום המתקבל איננו אחיד לכולם, אלא מהווה אחוז מסוים מסך ההכנסות החודשיות של כל אדם בתקופת עבודתו. אם כך, הכסף מועבר בכל חודש אל חשבון הבנק של הקשיש עד לפטירתו.

הפרוצדורה

כאמור, כדי לקבל את הקצבה, יש למלא ולהגיש את הטופס הדרוש, אך בנוסף לכך יש גם להגיש את המסמכים הבאים:

  • אישור מהמעסיק על צמצום היקף העבודה או סיום העבודה.
  • אישורים על הכנסות מנדל"ן או ריביות או דיבידנדים.
  • במידה ואדם מסוים ממשיך לעבוד לאחר הגיעו לגיל הפרישה, עליו להגיש אישור מהמעסיק שלו על כך.
  • אישור על מקורות הכנסה אחרים.

לסיכום

התשובה על השאלה מה היא קצבת זקנה איננה זהה לכולם, אלא משתנה מאדם אחד לאחר. כמו כן, על מנת שתוכלו לקבל את קצבת הזקנה שלכם, עליכם להגיש את המסמכים והאישורים הנדרשים וזאת, בסמוך לגיל הפרישה. בנוסף, גיל הפרישה איננו זהה לכולם, ולכן בהתקרבכם אליו חשוב לבדוק מהו גיל הפרישה האישי שלכם.