איך אפשר לעזור לך?

נציג ״עמל ומעבר״ ישמח לייעץ לך על האפשרויות העומדות בפניך...

תודה! ההודעה נשלחה בהצלחה.
אחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.
הייתה בעיה בשליחת הטופס.
נסה/י שוב או שלח/י את ההודעה ישירות לכתובת המייל.

מבחן נקודות תלות ADL - המדריך השלם

מדינת ישראל חוקקה מספר חוקים כדי להקל על חייהם של הקשישים במדינה. אחד מחוקים אלו הוא חוק הסיעוד, המאפשר לקבל סיוע כספי לפי מבחן הערכת תלות (ADL)

מבחן הערכת תלות (ADL)

חוק הסיעוד של ביטוח לאומי, מעניק גמלת סיעוד לציבור הקשישים בארץ, העומדים בתנאי החוק,המאפשרת להם להמשיך ולהתגורר בביתם בבטחה, תוך קבלת סיוע אישי והשגחה צמודה שלמטפל חיצוני בביצוע פעולות היום יום השוטפות, כגון אכילה, רחצה ולבוש. זאת, על מנת לעזור לאדם הזקוק לכך ולהקל על בני משפחתו, כמה שניתן, את הטיפול בו.

תנאי הסף לקבלת גמלת סיעוד:

 • על המבקש להיות תושב ישראל בגיל פרישה
 • לגור בביתו או במסגרת דיור מוגן (לא במוסד טיפולי)
 • לעמוד ברף ההכנסות לפי מצבו המשפחתי
 • לא לקבל קצבת סיעוד אחרת מגוף ממשלתי
 • לעבור את מבחני הערכת התלות שעורך המוסד לביטוח לאומי

מה בודקים במבחני תלות?

מבחני ADL (ראשי תיבות של Activities of Daily Living) באים לבדוק מהי מידת העצמאות של המבקש בביצוע מגוון פעולות בסיסיות, ו/או האם הוא זקוק להשגחה בביתו לצורכי שמירה על בטיחותו ועל בטיחות האנשים שבסביבתו. ככל שיימצא כי מידת העצמאות של הקשיש נמוכה יותר, הוא יקבל יותר נקודות תלות, כך שהוא יזכה בקבלת גמלת סיעוד יותר גבוהה.

ששת הפרמטרים בבדיקת תלות:

 • יכולת רחצה עצמאית.
 • יכולת ניידות והאם אירעו מקרי נפילה.
 • יכולת אכילה / שתייה – לבשל, לחמם, להגיש ולאכול.
 • יכולת שליטה על הסוגרים.
 • להתלבש ולהתפשט לבד.
 • קימה / שכיבה באופן עצמאי.

לאחר שהמבקש מגיש למוסד לביטוח לאומי טופס "תביעה לגמלת סיעוד" בצירוף כל המסמכים והאישורים הרפואיים הנלווים, מגיע לביתו מעריך מטעם הביטוח הלאומי, האחראי לבדוק את הרמה התפקודית שלו  ולהעריך באיזו מידה הוא זקוק לעזרת הזולת. בבדיקה נבחנת היכולת של הקשיש לבצע לבדו את הפעולות היומיות בתוך הבית, כגון להתהלך, להתקלח, להתלבש, לאכול, לטפל בהפרשות ועוד.

כמו כן, נעשית הערכה של מצבו הנפשי על פי המסמכים הרפואיים המצורפים לתביעה ונבחנת מידת הסכנה הכרוכה בהשארתו ללא השגחה בביתו. בתום הבדיקה התפקודית, נערך סיכום ומתקבלת החלטת המוסד לביטוח לאומי האם המבקש עמד בקריטריונים הבסיסיים לקבלת גמלת סיעוד באיזו רמת זכאות.

רמות זכאות לשעות סיעוד לפי מבחן ADL

על מנת להבין לעומק מהו חוק הסיעוד חשוב לציין כי בחודש נובמבר 2018 נערכה רפורמה בגמלת הסיעוד, אשר הרחיבה את החלוקה בחוק ל-6 רמות זכאות, הנקבעות בהתאם ליכולת התפקוד של הקשיש. רמות הזכאות נעות מרמה 1 שהיא הנמוכה ביותר לרמה 6 הגבוהה ביותר, ונקבעות לפי חישוב נקודות התלות.

חישוב נקודות תלות לפי תנאי ביטוח לאומי

רמה ניקוד במבחן התלות ADL שעות טיפול מטפל ישראלי שעות טיפול מטפל זר
1 2.5 - 3 5.5 0
2 3.5 - 4.5 10 0
3 5 - 6 17 14
4 6.5 - 7.5 21 18
5 8 - 9 26 22
6 9.5 - 10.5 30 26

במסגרת גמלת הסיעוד (בהתאם לרמת הזכאות בה מדובר), זכאי הקשיש לקבל מגוון של שירותי סיעוד חיוניים, ביניהם מספר שעות שבועיות של מטפל סיעודי או מטפלת סיעודית בבית, ביקור במרכז יום, לחצן מצוקה, מוצרי ספיגה ושירותי כביסה.

שירותי הסיעוד של קבוצת "עמל ומעבר"

"עמל ומעבר" היא חברת הסיעוד הפרטית הגדולה והמובילה בישראל, המציעה מגוון רחב של שירותים מכוח חוק הסיעוד, עבור יותר מ-18,000 בתי אב בכל אזורי הארץ. במסגרת השירותים, נגיע אליכם לביקור בית ונעביר לכם בצורה ברורה את כל המידע והפרטים הנחוצים, כך שתוכלו להגיש את התביעה לביטוח לאומי בקלות ובמהירות.

בנוסף, בפרק הזמן ממועד הגשת התביעה לביטוח לאומי עד קבלת התשובה ואישור הזכאות - אנו מעניקים שירות טרום סיעוד ללא תשלום, בהתאם למידת הנזקקות של הקשיש. במסגרת שירות טרום סיעוד ניתן לקבל 6 שעות שבועיות של מטפל אישי בבית.

בכל אחד מהסניפים של קבוצת "עמל ומעבר" פועלים אנשי המקצוע הטובים ביותר, ביניהם עובדים סוציאליים, אחיות מוסמכות, גרונטולוגים, מטפלים ומטפלות ישראליים ועובדים זרים, כולם מעניקים שירותי טיפול סיעודי, ייעוץ וליווי אישי לכל מטופל ומטופל. זאת, ברמה המקצועית והגבוהה ביותר תוך מתן יחס חם, מסור ואנושי.