איך אפשר לעזור לך?

נציג ״עמל ומעבר״ ישמח לייעץ לך על האפשרויות העומדות בפניך...

תודה! ההודעה נשלחה בהצלחה.
אחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.
הייתה בעיה בשליחת הטופס.
נסה/י שוב או שלח/י את ההודעה ישירות לכתובת המייל.

סוגי הטיפול בתי אבות סיעודיים

בתי אבות סיעודיים באים לשרת מגוון של פונקציות, עם שתי מטרות שונות מאוד של טיפול. מטרות הטיפול כוללות:

שיקום, כשהדגש הוא על התאוששות. במצבים אלה, בתי אבות סיעודיים באים לענות על הצרכים הבסיסיים של התאוששות מהליך רפואי רציני או מחלה, על ידי מתן שירותים שיעזרו להחזיר את עצמאותם.
סיפוק הצרכים הבסיסיים של הנזקקים. זה נעשה סביב השעון, כשחברי הצוות הסיעוד זמינים 24 שעות ביממה כדי לספק טיפול רפואי ואישי. המטרה במקרה זה היא תחזוקה ושימור הבריאות הנפשית והפיזית.
תכנית הטיפול וסוגי השירותים הניתנים תלויים בסוג הטיפול העיקרי.

שירותים זמינים

סוגי השירותים הזמינים בבית האבות כוללים:
טיפול רפואי מיומן. מומחים לספק טיפול מיוחד כגון הלבשת פצעים לאחר ניתוח או מתן תרופות דרך הוריד. צוות הטיפול יכלול גם מומחים בתחומי הפיזיותרפיה והדיבור אם מצבו של יקירכם דורש זאת.
טיפול אישי. צוות מאומן המיועד לעזור עם רחצה, הליכה, אכילה, הלבשה, טיפוח וטואלטיקה. רוב הטיפול מסופק על ידי עוזרי סיעוד, אשר מהווים את מרבית הצוות.
טיפול תומך מוגבל. למרות שבתי אבות סיעודיים מספקים מזון, כביסה ומחסה, הם אינם מספקים שירותים תומכים נוספים כגון קניות. רבים מספקים הסעות לרופאים מקצועיים (בדרך כלל תמורת תשלום נוסף).
החלטה על תפריט שירותים: תוכנית טיפול תיווצר בהתאם למענה לצרכים הרפואיים של יקירכם. הצוות הרפואי של יקירכם ימליץ לגבי המומחים הדרושים לטיפול. הנה כמה דברים לצפות לגבי תכנית הטיפול של יקירכם:
מבחני ביצועים נוכחיים או מדדי בריאות, כגון כמה רחוק יקירכם יכול ללכת ללא סיוע, נמדדים לאורך זמן. מעקב אחר הביצועים יעזור לכולם להעריך את ההתקדמות ולערוך שינויים בתוכנית בהתאם לצורך.
מעת לעת, תכנית הטיפול תיבדק על ידי הצוות, יקירכם ובני משפחה מעוניינים.
יש בחלק מבתי האבות הסיעודיים מחלקות המתמחות במחלה או במצב מסוים. לדוגמא, יחידות המיועדות למתאוששים מניתוח או יחידות אלצהיימר או "חדר בהוספיס" לחולים סופניים.

חברי צוות של בתי אבות סיעודיים

הרופא אחראי על מה אוכל דייר בית האבות, לא בית האבות. מובן שהדיירים נוטים להתלונן על האוכל כי הוא לא אותו דבר כמו בבית. ראוי לציין, כי הגבלות תזונה באים מהרופא, ובית האבות לא יכול לבצע שינויים ללא אישור של רופא.
בתי אבות סיעודיים אינם מציעים פיקוח אחד על אחד. למרות הטיפול הצמוד ביקירכם, חברי הצוות לא יכולים להשגיח עליהם בכל דקה. למרות שהצוות יעשה כל מה שהוא יכול על מנת לפקח על הבטיחות, חשוב לזכור כי תאונות עלולות להתרחש.
איוש ורישיונות: בגלל שבתי אבות סיעודיים מתרכזים בטיפול רפואי, הצוות הסיעודי כולל מגוון רחב של אנשי מקצוע. אלה עשויים לכלול בהתאם לגודל של המתקן:
מנהל רפואי: המנהל הרפואי הוא רופא שאחראי על ההזמנות הרפואיות לדיירים. הוא כותב מרשמים לבדיקות מעבדה ותרופות ויתרונו הוא הקשר התכוף יותר שלו עם הדיירים.
מנהל הסיעוד: מנהל הסיעוד הוא עובד סיעודי מוסמך, המשמש כמנהל מערכת ומפקח על צוות הסיעוד כולו. מנהלים רבים סיימו קורסים ברמה מתקדמת בניהול סיעודי.
אחיות מעשיות ומוסמכות: אחיות מוסמכות ואחיות מעשיות לומדות שנתיים עד ארבע שנים לימודי סיעוד. אנשי מקצוע אלה אחראים בידיהם לטיפול רפואי יום יומי, כולל החדרת צינורות עירוי, הלבשת הפצעים וכו '.
עוזרי סיעוד או עוזרי אחות/סניטרים: עוזרי אחות אחראים על הצרכים השוטפים של תשושי נפש הרפואיים ועוזרים לדיירים בהתנהלות היום יומית, מהאכלה וקילוח ועד החלפת חיתול כשצריך.
פיזיותרפיסטים: מומחים אלה לעיסוי משתמשים בציוד מיוחד כדי לעזור לחולים להתאושש ולהתנייד ביתר קלות.
קלינאי שפת דיבור: עובדים במיוחד עם אנשים שיש להם הפרעות תקשורת. מומחים אלה מכשירים חולים איך לדבר, לנשום ולבלוע. הם לעתים קרובות עובדים עם ניצולי שבץ ואנשים שחוו ניתוח או טראומה אחרת למוח.
מרפא בעיסוק: מומחים עוזרים לחולים ללמוד לנהל את המשימות השונות בחיי היומיום, איך להתלבש, להתרחץ, לאכול, לבשל ולבצע מלאכות בית בסיסיות הדורשות תנועות קטנות.
דיאטנים: אנשי מקצוע אלה הם מומחי התזונה המאומנים להציע הצעות בדבר שינויים תזונתיים. דיאטניות יכולות לספק ייעוץ לגבי התאמות ושינוי שיטת ההאכלה.
מנהל השירותים החברתיים: מנהלי השירותים החברתיים, לעתים קרובות עובדים סוציאליים, מסייעים לדיירים ולמשפחותיהם לזהות תוכניות תמיכה שימושיות. הם יכולים לסייע עם המעבר לתוך בית האבות וגם יכולים לעזור לפתור סכסוכים משפחתיים.
אחראי פעילויות: אחראים על תכניות לעידוד פעילות חברתית בקרב הדיירים, אשר הוכחו כמשפרים את איכות החיים.
בתי אבות סיעודיים חייבים לעמוד בסטנדרטים מסוימים ועוברים בדיקות תכופות על מנת שיותאמו לדרישות סף ממשלתיות. למעשה, תעשייה בבית האבות הוא אחד המוסדר ביותר במדינת ישראל.
אנשים הולכים אחרי טיפול סיעודי מיומן: הדיירים מקבלים טיפול שיקומי שעשוי להחזירם הביתה. אלה שנשארים בבית אבות ללא התמקדות ספציפית יכולים להישאר גם במשך שנים. באופן כללי, אנשים שאינם נזקקים סיעודיים לגמרי, עוזבים את בתי האבות הסיעודיים מהסיבות הבאות:
הם כבר משוחררים כי הם השתפרו מבינה מנטאלית.
הם מועברים למתקן סיעוד שונה.
הם משתחררים בגלל שהם רוצים למות בסביבה מוכרת יותר.

יתרונות בתי אבות סיעודיים

אתה עלול להיות מופתע למצוא כמה יתרונות מנחמים ובלתי צפויים במעבר למתקנים מיומנים כמו בתי אבות סיעודיים. אלו כוללים:
יותר זמן לבקר: כשמישהו אחר מבצע את הטיפול הפיזי היומיומי, זה מאפשר לחברי המשפחה להתמקד במתן תמיכה רגשית לה הקשיש זקוק.
שיפור הבריאות הגופנית והנפשית: למרות שתקופת ההסתגלות יכולה להיות קשה מבחינה רגשית, הקרובים יבחינו קרוב לוודאי בשיפורים גופניים ונפשיים אצל יקירם. שגרת בית אבות יכולה לספק מבנה מרגיע. פעילות קבועה אצל אנשי מקצוע כגון פיזיותרפיסטים יכולה להגדיל את כושר גופני וכוח. שינויים אלה עשויים להוביל לבריאות משופרת.
הזדמנויות למפגש חברתיים: הדיירים מופתעים לעתים קרובות ביכולתם להתיידד ולפתח קשרים בבתי אבות. גם מי שהיו שליליים מהמעבר כבר יודעים למצוא ידידים.

מתינותו של צוות: התקשורת לעתים קרובות מציגה בתי אבות סיעודיים כמו מפעלים מבוססי רווח, שלא אכפת להם על הדיירים ועל רווחתם. זה לא הוגן לבתים רבים, כי הם עובדים קשה כדי לספק טיפול איכותי ברווח מינימאלי לרובם יש גם לב גדול ויחס מיוחד לדיירים.